Zakup rowerka... 0
Zakup rowerka...

Na co muszą Państwo zwrócić uwagę, wybierając rower dla dziecka?

Wybierając rower dla dziecka, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wygląd i dodatki. Niekiedy jednak okazuje się, że dodatki są mniej istotne i ważniejsza może się okazać wielkość danego modelu. Im mniejsze dziecko, tym rower powinien być mniejszy i lżejszy . Dzięki temu będzie łatwiejszy w prowadzeniu.

Nie mogą kierować się Państwo jedynie wiekiem dziecka, ale jego wzrostem (szczególnie ważna staje się długość nogi dziecka od ziemi do kroku). Dzieci bowiem rosną w bardzo różnym tempie. Dla jednego 3-latka może być dobry rowerek z kołami 12-calowymi, dla innego dobry będzie już z 14- calowymi. Ważne, aby rower był dobrze dobrany, a dziecko mogło na nim swobodnie ruszyć, kręcić pedałami i się zatrzymać. Nasze 12 -letnie doświadczenie wskazuje, że rower kupowany na wyrost może zniechęcić dziecko do nauki jazdy.

Ale zacznijmy od początku...

9-18 miesięcy

Z maluszkami sprawa jest raczej prosta. Dla dziecka 12 miesięcznego dobrze sprawdzi się rowerek trójkołowy nad którym rodzic ma pełną kontrolę w postaci rączki. Jego rozmiar jest z reguły uniwersalny. Taki dobrej jakości pojazd można kupić już za kwotę 219 zł. Rowerki mają wyprofilowane siedzenie, a pompowane koła oraz solidną ramę. Droższe modele wyposażone są w koszyczek i dodatkowo daszek chroniący przed słońcem. 

12-24 miesięcy

Dzieci pomiędzy 1 a 2 rokiem życia świetnie radzą sobie na rowerkach trójkołowych, które bardzo często używane są także w warunkach domowych. Występują często w bardzo atrakcyjnych formach tj. motorek na pedały

2 lata+

Wiele osób na tym etapie rozwoju dziecka decyduje się na zakup rowerka biegowego zamiast rowerka tradycyjnego z kółkami bocznymi. To dobre rozwiązanie, ponieważ dziecko od początku uczy się utrzymywać równowagę i późniejsza przesiadka na dwa koła z pedałami nie powinna sprawiać większych kłopotów. Rowerki biegowe mają nisko położone siodełko, więc bez problemu kupimy pojazd w sam raz dla naszej pociechy, tak aby swobodnie dosięgała nogami do podłoża.

2,5 roku+

Rowerek dwukołowy z dokręcanymi kółkami bocznymi to rozwiązanie dla dwuipół- lub trzylatka. Na początek najlepszy będzie rowerek z kołami w rozmiarze 12 cali. Warto zwrócić uwagę by miał nisko wyprofilowaną ramę, przystosowaną do łatwego wsiadania i zsiadania. Podczas dopasowywania takiego rowerka trudno popełnić błąd. Jeśli dziecko swobodnie może kręcić pedałami siedząc na siodełku – rowerek będzie dobry. Przy ustawieniu pedału na dole - nóżka dziecka powinna był minimalnie ugięta.

Aby prawidłowo dobrać rozmiar rowerka bez wizyty w sklepie stacjonarnym zalecamy pomiar długości nogi dziecka od ziemi do kroku. Pomiar tego parametru należy porównać z zakresem regulacji wysokości siodła mierzonego od dolnego ustawienia pedałów.

Tylko pomiar tego wymiaru pozwoli mieć pewność, że rowerek został dobrze dobrany do dziecka. Proszę pamiętać, że w  razie wątpliwości sprzedawcy zawsze służą profesjonalną poradą.

Rodzice często popełniają błąd i kupują rower dla dziecka na zapas. Ma to sens tylko, gdy ten zapas nie jest za duży i nie naraża pociechy na dyskomfort lub ryzyko kontuzji

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl